Czego szukasz?
  • Dermatologia i medycyna estetyczna
  • Siedlce: +48 507 144 206
  • Mińsk Mazowiecki: +48 25 758 26 54, kom. +48 517 546 562

Cera niejedno ma imię

Cera niejedno ma imię

Cera normalna… Cera sucha… Cera tłusta… Cera mieszana… Czy znacie typ swojej cery? Czy wiecie w jaki sposób należy ją pielęgnować? Nie? Pamiętajcie, że skóra wymaga nie tylko codziennej, ale i odpowiedniej pielęgnacji. Nawilżona i dobrze odżywiona skóra to piękna, młoda i zdrowa cera! Stosowanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji może prowadzić do podrażnień i wystąpienia chorób skóry. Zapraszamy do lektury!

Skóra stanowi największy organ ludzkiego ciała. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka waha się od 1,5m2do 2 m2, podczas gdy grubość wynosi od 0,5 do 4 mm. Skóra jest złożona z trzech warstw, tj. naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. W skórze znajdują się gruczoły potowe, gruczoły łojowe, mieszki włosowe, naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz zakończenia nerwowe. Skóra odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest ochrona narządów przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiada również za m.in. termoregulację, odbiór bodźców, gospodarkę tłuszczów i witamin oraz reakcję odpornościową organizmu. Skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Są jednak pewne regiony, które wymagają szczególnej dbałości. Mowa m.in. o skórze twarzy, czyli tzw. cerze.

Wyróżniamy kilka typów cery, w tym cerę normalną, cerę suchą, cerę tłustą oraz cerę mieszaną. Typ skóry jest uzależniony od kilku czynników, w tym m.in. czynników genetycznych, jak i również od sposobu pielęgnowania cery, stosowanej diety czy stanu zdrowia. Ponadto, cera podlega zmianom w zależności od warunków pogodowych, jak i również wraz z wiekiem z powodu naturalnie występujących procesów starzenia. Wraz z upływem czasu maleje m.in. zdolność regeneracyjna skóry. Każdy z ww. typów wymaga odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb pielęgnacji. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie rodzaju skóry twarzy. W tym względzie nieodzowna jest pomoc specjalisty dermatologa. 

Cera normalna

Cera normalna nie sprawia większych problemów, dlatego uważa się, że jest najbliższa doskonałości. Cera normalna występuje przede wszystkim u dzieci. U osób dorosłych jest rzadkością. Cera normalna jest odpowiednio nawilżona, miękka, jędrna gładka oraz pozbawiona przebarwień. Posiada równomierny, promienny koloryt.  Nie występują skłonności do błyszczenia, podrażnień, zaczerwienienia oraz zmian trądzikowych. Cera normalna jest najprostsza w pielęgnacji. Pielęgnacja polega na utrzymaniu jej równowagi. Cera normalna wymaga codziennego oczyszczania (rano i wieczorem) oraz nawilżenia. Zaleca się, aby do oczyszczania stosować delikatne kosmetyki, np. w formie żelu, mleczka lub pianki o neutralnym pH. Nie należy używać kosmetyków zawierających alkohol. Cerę normalną należy również odpowiednio nawilżać i odżywiać od wewnątrz poprzez picie odpowiedniej ilości wody i urozmaiconą, zbilansowaną dietę oraz od zewnątrz za pomocą np. lekkich kremów nawilżających lub maseczek o działaniu nawilżającym i odżywczym. Nie należy stosować kosmetyków o działaniu natłuszczającym ani przesuszającym. Cerę normalną należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, np. promieni UV poprzez stosowanie odpowiednich kremów z filtrem. Nieodpowiednia pielęgnacja może prowadzić do zaburzenia równowagi cery i pojawienia się cech typowych dla cery suchej. 

Cera sucha

Cera sucha może występować u osób w każdym wieku, choć jest typowa dla osób starszych ze względu na postępującą z wiekiem utratę zdolności skóry do produkcji lipidów odpowiadających za ochronę przed nadmierną utratą wilgoci. Cera sucha charakteryzuje się  wrażliwością oraz słabym nawilżeniem skóry, którym towarzyszy uczucie napięcia i szorstkości. Posiada skłonność do występowania podrażnień oraz zaczerwienienia skóry. Cera jest cienka, delikatna i wrażliwa. W przypadku cery suchej wcześnie pojawiają się oznaki starzenia skóry. Cera sucha powstaje w wyniku niskiej aktywności gruczołów łojowych wydzielających sebum (inaczej łój skórny). Sebum jest naturalną substancją stanowiącą warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W przypadku cery suchej należy stosować przede wszystkim odpowiednie kosmetyki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym oraz łagodzącym podrażnienia w postaci np. kremu lub maseczki. Kosmetyki do pielęgnacji cery suchej zawierają m.in.witaminy A i E. Odpowiednie nawilżenie, w tym zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, jest podstawą. Cerę suchą należy oczyszczać za pomocą łagodnych kosmetyków nie zawierających alkoholu, który może nasilić przesuszenie skóry. Zaniedbania w pielęgnacji cery suchej mogą prowadzić m.in. do uciążliwych objawów w postaci swędzenia, pieczenia i łuszczenia skóry. Dodatkowo w pielęgnacji należy stosować kosmetyki o działaniu ochronnym przed czynnikami zewnętrznymi. 

Cera tłusta

Cera tłusta występuje przede wszystkim (choć nie tylko!) u osób przechodzących tzw. okres dojrzewania, w trakcie którego zachodzą przemiany hormonalne prowadzące do intensywnego wydzielania sebum. Cera tłusta odznacza się charakterystycznym błyszczeniem skóry twarzy, szczególnie w okolicach czoła, nosa i brody, co jest związane z nadaktywnością gruczołów łojowych. Nadmierne wydzielanie łoju sprzyja powstawaniu nieestetycznie wyglądających zaskórników oraz zmian ropnych. Wyprysków nie należy wyciskać! Cera jest podatna na rozwój trądziku i infekcji bakteryjnych. Cera jest gruba. Posiada niezdrowy koloryt. Cerę tłustą należy odpowiednio oczyszczać rano i wieczorem z nadmiaru sebum. Kosmetyki do oczyszczania powinny zawierać substancje o działaniu bakteriostatycznym i przeciwzapalnym, w tym np. kwas salicylowy, wyciąg z zielonej herbaty, aloes i zieloną glinkę. W ciągu dnia można stosować bibułki matujące. Cera tłusta wymaga stosowania preparatów o działaniu regulującym aktywność gruczołów łojowych, dezynfekującym, odświeżającym oraz oczyszczająco-matującym. Peeling zapewni usunięcie resztek martwego naskórka. Nie należy stosować kosmetyków zawierających substancje, które mogą nasilić łojotok (np. alkohol). Należy uważać również, żeby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry łojotokowej. Cerę tłustą należy odpowiednio nawilżać, aby uchronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Cera mieszana

Cera mieszana może stwarzać trudności w pielęgnacji, gdyż charakteryzuje się występowaniem cech typowych dla cery suchej i tłustej. Zazwyczaj cera tłusta występuje w tzw. strefie T, tj. w okolicach czoła, nosa oraz brody, podczas gdy cera sucha na policzkach i skroniach. Cera mieszana wymaga stosowania różnych preparatów, w tym o działaniu oczyszczającym, nawilżającym, bakteriostatycznym oraz matującym . Poszczególne partie twarzy powinny być pielęgnowane zgodnie z zasadami opisanymi powyżej, tj. należy ograniczyć przetłuszczanie skóry w strefie T oraz nawilżyć suchą i wrażliwą skórę w pozostałych regionach. Należy zadbać o odpowiednie odżywienie cery i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Pamiętajcie, że w pielęgnacji cery liczy się nie tylko odpowiednie oczyszczanie, nawilżanie oraz odżywienie za pomocą dopasowanych do typu cery kosmetyków. Istotne w pielęgnacji cery są również zbilansowana i urozmaicona dieta, w tym m.in. spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, właściwe nawodnienie oraz odpowiednia ilość snu! 

Czy pojawiły się wątpliwości lub pytania? Czy chcielibyście poznać prawidłowe zasady pielęgnacji różnych rodzajów cery? Czy chcielibyście poprawić wygląd swojej skóry? Zapraszamy na konsultację do NEODERM! Naszym celem jest Twoje zdrowie i piękno!