Czego szukasz?
  • Dermatologia i medycyna estetyczna
  • Siedlce: +48 507 144 206
  • Mińsk Mazowiecki: +48 25 758 26 54, kom. +48 517 546 562

Które zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić?

Które zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić?

Włókniaki miękkie, naczyniaki rubinowe, naczyniaki gwiaździste, kaszaki, tłuszczaki, włókniaki twarde, znamiona barwnikowe, czerniak… Oto lista najczęściej występujących problemów skórnych. W ciągu całego życia każdy z nas  zauważy u siebie wiele zmian skórnych. Które z nich nie powinny nas zaniepokoić? Które z nich z kolei zagrażają naszemu zdrowiu i życiu? Które znamiona usuwa się jedynie z powodów estetycznych? Które z nich z kolei należy usunąć z powodów zdrowotnych? Jakie zabiegi są stosowane w celu ich usunięcia?

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Zmiany skórne są bardzo częstym problemem klinicznym. Niezależnie od tego czy towarzyszą im dodatkowe objawy wszystkie powinny być obserwowane. W przypadku pojawienia się niepokojących oznak na skórze należy zgłosić się do specjalisty dermatologa, w szczególności gdy zauważymy zmianę rozmiaru, kształtu lub wyglądu zmiany albo obecność dodatkowych dolegliwości, np. swędzenia lub zaczerwienienia. Dermatolog w sposób profesjonalny ustali rozpoznanie oraz oceni czy występujące zmiany skórne mogą stanowić podłoże do rozwoju poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów skóry. 

Włókniaki miękkie

Włókniaki miękkie są jedną z najczęściej obserwowanych łagodnych zmian na skórze. Są to niewielkie, zazwyczaj uszypułowane zmiany skórnych o kolorze cielistym lub brązowawym. Ich obecność może powodować dyskomfort ze względu na możliwość otarć i zahaczania włókniaków o ubrania. Większość zmian pojawia się w okresie dojrzałości. Częstość ich występowania wzrasta w okresie ciąży oraz wraz z wiekiem. Włókniaki miękkie najczęściej występują w miejscach podatnych na podrażnienia, w tym m.in. na fałdach skórnych, np. w okolicach szyi lub pachwiny. Pojawienie się włókniaków miękkich może wiązać się również z obecnością zespołu metabolicznego. W gabinecie NEODERM włókniaki miękkie leczymy za pomocą laseroterapii oraz elektrokoagulacji. Laser CO2 umożliwia ich skuteczne i bezbolesne usunięcie. Skóra w trakcie zabiegu jest schładzana zimnym powietrzem lub wykorzystuje się klasyczne metody znieczulania. Podczas zabiegu zmiany są w sposób bezkrwawy odparowywane za pomocą lasera CO2 emitującego światło o długości fali 10 600 nm. Zmiany są usuwane w sposób trwały. Po zabiegu nie pozostają ślady w postaci blizn. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo niskie. Zabieg jest przeciwskazany m.in. u osób z aktywną infekcją w miejscu występowania zmiany. Elektrokoagulacja z kolei polega na trwałym usunięciu włókniaków miękkich za pomocą elektrody emitującej prąd elektryczny. W trakcie zabiegu dochodzi do termicznego uszkodzenia struktur białkowych. Zabieg jest bezbolesny, jednak w przypadku rozległych zmian należy rozważyć podanie znieczulenia klasycznego lub w formie kremu. Pacjent poddawany elektrokoagulacji nie wymaga specjalnego przygotowania. Po zabiegu mogą wystąpić obrzęk oraz zaczerwienienie. Działania niepożądane mają charakter przemijający. Zabieg jest przeciwskazany m.in. u osób z cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz kobiet w ciąży. 

Naczyniaki rubinowe oraz naczyniaki gwiaździste 

Naczyniaki rubinowe, inaczej naczyniaki starcze lub punkty rubinowe, to częste zmiany skórne pojawiające się wraz z postępującym wiekiem. Naczyniaki rubinowe są miękkimi, niewielkimi grudkami o kopułowatym kształcie i gładkiej powierzchni przybierającymi kolor od jasnoczerwonego do fioletowego. Zmiany bledną po uciśnięciu. Jeżeli naczyniaki rubinowe ulegną urazowi i pęknięciu krwawią obficie. Naczyniaki rubinowe obserwuje się przede wszystkim na tułowiu oraz kończynach górnych. Naczyniaki gwiaździste są drobnymi guzkami o barwie czerwonej z rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi. Zmiany są wyjątkowo częste u dzieci oraz kobiet w okresie ciąży i połogu. Zmiany często występują również u osób z chorobami wątroby. Naczyniaki gwiaździste występują przede wszystkim na twarzy i tułowiu. Naczyniaki są zmianami łagodnymi. W większości przypadków naczyniaki nie wymagają leczenia, ale można je usuwać z powodów estetycznych. W gabinecie NEODERM naczyniaki rubinowe oraz naczyniaki gwiaździste usuwamy za pomocą lasera CO2 lub lasera naczyniowego. Laser naczyniowy zapewnia skuteczne i bezbolesne usunięcie naczyniaków. Wiązka światła emitowana przez laser powoduje obkurczenie i zamknięcie naczynia krwionośnego. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać m.in. pieczenie. Ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo niskie. Zabieg jest przeciwskazany m.in. u osób z aktywną infekcją w miejscu występowania zmiany.

Kaszaki

Kaszaki są przykładem najczęściej występujących torbieli naskórkowych. Są to odgraniczone podskórne guzki różnej wielkości. Kaszaki zazwyczaj występują na głowie, szyi lub tułowiu. Kaszaki mogą powiększać się wraz z upływem czasu. Może dojść do samoistnego stanu zapalnego lub pęknięcia zmiany skutkującej zajęciem okolicznych tkanek. Kaszakom objętym stanem zapalnym towarzyszą dolegliwości bólowe. Kaszaki, które przebyły zakażenie mają tendencję do nawracania, dlatego lepiej usuwać wczesne zmiany. Kaszaki nie wymagają zazwyczaj leczenia z powodów zdrowotnych, ale jako zmiany szpecące i przeszkadzające pacjentom są usuwane z powodów estetycznych. W gabinecie NEODERM oferujemy chirurgiczne usunięcie kaszaków w znieczuleniu. Po zabiegu mogą pozostać bardzo niewielkie ślady.

Tłuszczaki

Tłuszczaki są miękkimi zmianami przypominającymi tkankę tłuszczową. Są to ruchome zmiany o barwie cielistej otoczone cienką włóknistą torebką. Tłuszczaki są zazwyczaj umiejscowione podskórnie. Tłuszczaki nie wymagają zwykle leczenia. Tłuszczaki powodują zazwyczaj problemy kosmetyczne. W gabinecie NEODERM tłuszczaki usuwamy chirurgicznie w znieczuleniu. Po zabiegu mogą pozostać bardzo niewielkie ślady.

Włókniaki twarde

Włókniaki twarde są niewielkimi, twardymi uniesionymi guzkami o kolorze jasnobrązowego do czerwonobrązowego. Włókniaki twarde są zazwyczaj ciemniejsze w środku. Podczas uciskania przylegającej skóry zmiany kurczą się lub wpuklają. Pojawiają się przede wszystkim na kończynach dolnych. Obecność włókniaków twardych może powodować dyskomfort ze względu na możliwość podrażnienia. Włókniaki twarde zazwyczaj powstają w okresie dojrzałości. Występują częściej u mężczyzn. W gabinecie NEODERM włókniaki twarde usuwamy chirurgicznie w znieczuleniu. Po zabiegu mogą mogą pozostać bardzo niewielkie ślady.

Znamię barwnikowe

Znamię barwnikowe, inaczej znamię melanocytowe, to zmiana na skórze powstająca wskutek proliferacji melanocytów, tj. komórek zawierających barwnik. Wyróżnia się znamiona zwykłe oraz atypowe, wrodzone oraz nabyte i złożone, łączące oraz skórne. Znamię może przybierać różne rozmiary, kształty i kolory (np. jasnobrązowy, ciemnobrązowy, niebieski). Niektóre znamiona są pokryte włoskami. Większość znamion barwnikowych pojawia się w okresie dojrzewania płciowego oraz wczesnej dojrzałości. Znamiona powstają przede wszystkim w okolicach poddawanych ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Znamiona barwnikowe należy bezwzględnie skonsultować z dermatologiem. Znamiona barwnikowe, w szczególności charakteryzujące się asymetrycznością, nieregularnością oraz różnym zabarwieniem mogą ulec zezłośliwieniu. Dermatolog w zależności od rozpoznania ustali systematyczną kontrolę dermatoskopową lub chirurgiczne usunięcie zmiany. Usunięcie znamienia jest bezbolesne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu. Następnie zakłada się szwy. Po zdjęciu szwów można stosować preparaty zapobiegające rozchodzeniu się brzegów oraz powstawaniu blizn. Wyciętą zmianę należy ocenić pod kątem obecności m.in. cech zapalenia oraz nowotworzenia (badanie histopatologiczne). W gabinecie NEODERM znamiona barwnikowe usuwamy chirurgicznie w znieczuleniu. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie blizny.

Czerniak

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Jednym z istotnych podłoży rozwoju czerniaka są znamiona barwnikowe, ale może on również powstawać w obrębie skóry dotychczas zdrowej. Wśród najczęstszych odmian czerniaka wyróżnia się podtypy kliniczne takie jak: w tym czerniak szerzący się powierzchownie (60-70%), czerniak guzkowy (10-30%) oraz czerniak bezbarwnikowy (2%) – szczególnie groźny ze względu na łatwość pomylenia ze zmianami innego charakteru. Rozpoznanie ustala się na podstawie badania dermatoskopowego oraz wywiadu. W rokowaniu pacjenta z czerniakiem istotną rolę odgrywa wczesne rozpoznanie zmian oraz ich szybkie i radykalne usunięcie z większym marginesem bezpieczeństwa. Po usunięciu zmian pacjenci powinni być systematycznie monitorowani pod kątem progresji choroby.

Czy pojawiły się wątpliwości lub pytania? Czy na Waszej skórze pojawiły się zmiany skórne, które Was niepokoją? Spotkajmy się! Zapraszamy na konsultację do gabinetu NEODERM! Naszym celem jest Twoje zdrowie i piękno!