Chirurgia dermatologiczna
Usuwać można różnego rodzaju zmiany skórne i z różnych powodów. Wskazaniem medycznym do usuwania zmian skórnych są zazwyczaj zabiegi wykonywane w celu usunięcia łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych oraz stanów przedrakowych, lub tylko podejrzanych.
Wskazaniem estetycznym są zmiany skórne, które szpecą lub przeszkadzają w codziennych czynnościach i w ten sposób stają się przyczyną dyskomfortu pacjenta. Istnieją także niedoskonałości, które w chwili obecnej tylko pogarszają wygląd, ale mogą stać się początkiem poważnych schorzeń, w tym nowotworów. Zawsze warto skorzystać z porady lekarza, kiedy tylko zauważysz u siebie podejrzany mankament ciała.
W zależności od rodzaju zmian skórnych i potrzeb pacjenta w ich usuwaniu wykorzystuje się różne metody lecznicze.
Jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań walki z niechcianymi, albo podejrzanymi zmianami skórnymi jest klasyczne chirurgiczne wycięcie. Umożliwia ono nie tylko skuteczne pożegnanie się z niedoskonałością, ale również histopatologiczne przebadanie wyciętej tkanki i postawienie pewnego rozpoznania. Dodatkowo zbliżenie brzegów rany przy szyciu pozwala na zamknięcie i estetyc5zne wygojenie nawet stosunkowo głębokich i rozległych ubytków tkanki po usunięciu danej zmiany skórnej. Przed zabiegiem miejsce leczone jest znieczulane miejscowo, co sprawia, że pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.