Karboksyterapia – zabieg ten polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu małych dawek dwutlenku węgla (CO2), który dociera do wybranych tkanek w organizmie. W efekcie, naczynia krwionośne rozszerzają się, a proces tworzenia sieci nowy naczyń krwionośnych (tzw. neowaskularyzacja) ulega przyspieszeniu.
Ponadto w wyniku działania CO2, zwiększa się przepływ krwi, która odpowiada m.in. za transport tlenu i substancji odżywczych w ciele człowieka. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie oraz przyczynia się do skutecznego rozbicia złogów tłuszczowych w naszej skórze.Dwutlenek węgla wywołuje też lekki stan zapalny, w efekcie którego uruchamiany jest proces produkcji kolagenu i elastyny, skóra wygładza się i staje bardziej sprężysta.
Karboksyterapia - czym jest?
Zabieg karboksyterapii polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek czystego dwutlenku węgla (CO2), do warstw skóry i tkanki podskórnej na głębokość ok. 1-10 mm. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, które w sposób precyzyjny wprowadza do tkanek CO2. Metoda karboksyterapii jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, przynoszącym w krótkim czasie oczekiwane rezultaty.
W skład danej kuracji (na wybraną partię ciała), wchodzi seria zabiegów, które należy wykonywać w odstępach od 7 do 14 dni. Po jej zakończeniu następuje widoczna poprawa kondycji skóry. W celu podtrzymania uzyskanych efektów, zaleca się wykonanie raz w roku tzw. zabiegu podtrzymującego.
Tkantka tłuszczowa, Cellulit
Komórki tłuszczowe w organizmie człowieka są bardzo podatne na działanie dwutlenku węgla. W wyniku kuracji, wprowadzony gaz zmienia się w kwas węglowy, który skutecznie rozbija komórki tłuszczowe. Jego działanie wpływa również na wzrost ukrwienia, co w następstwie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego, poprawy procesów metabolicznych oraz wydalania zbędnego tłuszczu. W wyniku tych procesów komórki skóry są odbudowywane, a stymulacja syntezy kolagenu powoduje wygładzenie powierzchni skóry i zniwelowanie tzw. „skórki pomarańczowej”, czyli cellulitu. Cienie i worki pod oczami, to istotny problem dla wielu osób.
Zabieg karboksyterapii aktywuje czynnik wzrostu naczyń VEGF. Wynikiem jego działania jest przyrost nowych naczyń włosowatych. Karboksyterapia w cudowny sposób regeneruje skórę powiek, dzięki czemu następuje redukcja cieni pod oczami, spłycenie zmarszczek oraz delikatne uniesienie górnej powieki. Po wykonaniu serii zabiegów worki pod oczami przestaną się pojawiać, dzięki poprawie mikrokrążenia oraz zagęszczeniu skóry.
Rozstępy
Powstają one zazwyczaj w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania ciągłości włókien kolagenowych. Podczas karboksyterapii podajemy dwutlenek węgla bezpośrednio w rozstępy, pobudzając do pracy ten obszar, który zawiera w sobie żywe komórki, zdolne do regeneracji. Skuteczność karboksyterapii jest niezwykła właśnie dlatego, że działa głęboko pod powierzchnią skóry, stymulując tkankę do produkcji nowych włókiem kolagenowych i elastycznych, a tym samym do zaniku rozstępów, niejako od środka. Już po 1 zabiegu obserwujemy znaczne spłycenie rozstępów. Świeżo nabyte rozstępy bledną i stają się mniej widoczne. Karboksyterapia działa także na rozstępy utrwalone, nawet kilkudziesięcioletnie.
Włosy
Zabieg karboksyterapii skóry głowy polega na podawaniu w głąb skóry głowy medycznego dwutlenku węgla za pomocą cienkiej igły. Wprowadzenie do skóry głowy medycznego dwutlenku węgla stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, intensywnie pobudza metabolizm, poprawia mikro i makrokrążenie oraz poprawia elastyczność skóry. Dzięki tym działaniom następuje intensywne odżywienie mieszków włosowych i cebulek włosów oraz pobudzenie pustych mieszków włosowych do produkcji nowych włosów co skutkuje zahamowaniem nadmiernego wypadania oraz wzrostem nowych włosów.
Wymagana ilość zabiegów jest indywidualna i zależy od zdolności do regeneracji danej tkanki. W zależności od leczonego problemu ilość zabiegów w serii waha się od 5 do 10.
Zabiegi wykonujemy zazwyczaj 1 raz w tygodniu. W niektórych rodzajach terapii przy użyciu karboksyterapii wymagany jest dłuższy odstęp do 14 dni.