Czego szukasz?
 • Dermatologia i medycyna estetyczna
 • Siedlce: +48 507 144 206
 • Mińsk Mazowiecki: +48 25 758 26 54, kom. +48 517 546 562

Kwas hialuronowy – wypełnianie zmarszczek

Wygląd zewnętrzny jest dla Polaków bardzo ważny. Świadczy o tym rosnąca popularność zabiegów medycyny estetycznej (nie tylko wśród kobiet!). Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Czym jest kwas hialuronowy? Na czym polega zabieg? Czy wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest zabiegiem skutecznym i bezpiecznym? Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Czy wiedzieliście, że kwas hialurunowy jest polisacharydem naturalnie występującym w naszym organizmie? Kwas hialuronowy jest składnikiem tkanki łącznej obecnym m.in. w rogówce oraz płynie stawowym. Kwas hialuronowy wykazuje zdolność do wiązania wody, przez co odpowiada za nawilżenie, gładkość i jędrność skóry. Wraz z upływem czasu objętość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się, co prowadzi do utraty objętości skóry i pojawienia się zmarszczek. Kwas hialuronowy stosuje się jako wypełniacz, który minimalizuje niepożądane oznaki starości.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest  jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to zabieg nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim  bezpieczny.

Opis zabiegu: Kwas hialuronowy – wypełnianie zmarszczek

Zabieg polega na podaniu kwasu hialuronowego o różnej gęstości w głąb skóry za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą. Wypełniacz wchłania się w skórę wygładzając zmarszczki. Gęstość wypełniacza jest uzależniona od części twarzy poddawanej zabiegowi. Kwas hialuronowy o małej lub średniej gęstości stosuje się w przypadku wygładzenia kurzych łapek, zmarszczek na czole, zmarszczek nosowo-wargowych oraz zmarszczek wargowo-bródkowych. Wypełniacz stosowany podczas zabiegu musi odpowiadać własnemu kwasowi hialuronowemu pacjenta, przez co redukuje się ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i powikłań. Syntetyczny kwas hialuronowy uzyskuje się za pomocą procesów biotechnologicznych. Miejsce iniekcji wcześniej pokrywa się kremem zawierającym substancję znieczulającą. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać lekkie ukłucie. Po zabiegu na skórze mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęki lub świąd. Działania niepożądane mają charakter przemijający.

Czas trwania zabiegu wynosi od kilkunastu minut do 30 minut.

W jakich celach przeprowadzany jest zabieg?

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest zabiegiem przeznaczonym dla osób, które chciałyby wygładzić zmarszczki widoczne na skórze i poprawić wygląd skóry.

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

 • zmarszczki,
 • bruzdy,
 • opadające kąciki ust.

Jakie efekty przynosi zabieg?

Syntetyczny kwas hialuronowy wprowadzony w głąb skóry uzupełnia niedobór kwasu hialuronowego naturalnie występującego w organizmie, co w efekcie prowadzi do widocznego wygładzenia zmarszczek. Skóra odzyskuje swoją objętość, jędrność i gładkość. Efekty są widoczne zaraz po zabiegu. Trwałość efektów jest uzależniona od gęstości wypełniacza i stopnia jego oczyszczenia. Efekty zazwyczaj utrzymują się od 6 do nawet 12 miesięcy. Po tym czasie kwas hialuronowy ulega wchłonięciu. Zabieg należy powtórzyć.

Skutki działania kwasu hialuronowego są widoczne jako:

 • redukcja zmarszczek,
 • nawilżenie skóry,
 • poprawa gładkości, jędrności i sprężystości skóry,
 • poprawa struktury skóry,
 • wyraźna poprawa wyglądu skóry,
 • pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry.

Zalecenia przed

Pacjentom, u których będzie wykonywany zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym zaleca się rezygnację z przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych i preparatów ziołowych zawierających Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) na odpowiednio 7 dni i 5 dni przez zabiegiem. W dniu zabiegu pacjent powinien unikać ekspozycji na nagrzewanie (np. solarium, sauna) oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Makijaż należy zmyć bezpośrednio przed zabiegiem.

Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.

Zalecenia po

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest zabiegiem nie wymagającym okresu rekonwalescencji. Pacjent już następnego dnia może wrócić do swoich codziennych obowiązków oraz aktywności. Niemniej pacjentom zaleca się unikania nadmiernej mimiki oraz wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przez odpowiednio 2 i 3 dni po zabiegu. Pacjenci powinni unikać ekspozycji na silne nasłonecznienie, nagrzewanie (np. sauna, łaźnia parowa, solarium) i schłodzenie  (np. kriokomora) do 2 tygodni od zabiegu. Pacjenci powinni zachować odstęp czasowy, wynoszący min. 4 tygodnie, pomiędzy zabiegiem wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym a innymi zabiegami wykonywanymi w okolicach, w których podano wypełniacz. Miejsce podania kwasu hialuronowego należy utrzymywać w bezwzględnej czystości w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia infekcji.

Przeciwwskazania

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest zabiegiem przeciwskazanym u osób z następującymi chorobami lub stanami fizjologicznymi:

 • stany zapalne skóry w miejscu iniekcji,
 • nadwrażliwość na kwas hialuronowy,
 • podatność na występowanie blizn przerostowych,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • aktywna choroba nowotworowa,
 • ciąża,
 • karmienie piersią.

Czy chcielibyście zredukować oznaki starzenia się? Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym jest dla Was! Jest to zabieg cechujący się nie tylko wysokim profilem skuteczności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa! Czy pojawiły się wątpliwości lub pytania? Spotkajmy się! Zapraszamy na konsultację do gabinetu NEODERM! Naszym celem jest Twoje zdrowie i piękno!