Peeling chemiczny to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najczęściej stosowane są kwasy medyczne – owocowe kwasy AHA występujące w naturze.
Substancje te przenikają w głąb skóry i wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny. W ten sposób seria peelingów wpływa na odnowę naskórka i skóry, a także działa odmładzająco likwidując oznaki starzenia się skóry takie jak przebarwienia, drobne zmarszczki, blizny, zaskórniki, wypryski, widoczne pory i inne niedoskonałości. Usunięcie w procesie głębokiego złuszczania warstwy zrogowaciałej naskórka stymuluje do odbudowy komórki skóry właściwej. Dzięki temu łatwiej ją się nawilża i odżywia. Kwasy likwidują przebarwienia, spłycają blizny, eliminują drobne zmarszczki. Są idealne dla szarej, zmęczonej i zanieczyszczonej skóry bowiem błyskawicznie i gruntownie ją oczyszczają przywracając blask i młody wygląd.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Przez następne kilka dni po zabiegu skóra staje się bardziej napięta, prowadząc do pękania i złuszczania naskórka. Program złuszczania dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Pełne efekty zauważyć możemy zazwyczaj po upływie około 2 tygodni, gdy łuszczenie zostanie zahamowane.
Ogromne możliwości tych małych chemicznie cząsteczek polegają na tym, że w zależności od rodzaju wybranego do zabiegu kwasu i jego stężenia, indukuje się różne mechanizmy zachodzące w skórze, przez co można uzyskać zróżnicowane efekty terapeutyczne:
Wskazania
Zalecenia ogólne po peelingu chemicznym
Przeciwwskazania
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty należy wykonać serię zabiegów. W zależności od defektu skórnego oraz zastosowane stężenia i rodzaju peelingu chemicznego, odstęp pomiędzy zabiegami wynosi średnio od 7 – 28 dni. Zalecana ilość zabiegów: 4-6 zabiegów.