Czego szukasz?
  • Dermatologia i medycyna estetyczna
  • Siedlce: +48 507 144 206
  • Mińsk Mazowiecki: +48 25 758 26 54, kom. +48 517 546 562

Laser EVLT

Do laserowego usuwania żylaków w Siedlcach i Mińsku Mazowieckim stosujemy metodę EVLT (Endovascular Laser Therapy – wewnątrznaczyniowa terapia laserowa). EVLT to bardzo skuteczna metoda leczenia przyczyny żylaków, którą często jest pojedyncza, leżąca głęboko, niewydolna żyła. Metoda ta umożliwia małoinwazyjne (nakłucie i wprowadzenie światłowodu) zamknięcie tej żyły, co często powoduje samoistne ustępowanie związanych z nią powierzchownych pajączków i żylaków.

Opis zabiegu EVLT (Endovascular Laser Therapy – wewnątrznaczyniowa terapia laserowa)

Zabieg polega na wprowadzeniu do zmienionej chorobowo żyły światłowodu emitującego wysokoenergetyczną wiązkę światła, dzięki czemu dochodzi do obkurczenia i zamknięcia niewydolnej żyły. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu tumescencyjnym, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może opuścić Klinikę. Zaleca się noszenie pończoch uciskowych przez kilka tygodni po zabiegu.

Często zabieg EVLT jest wystarczający do całkowitego wyleczenia, jednak w niektórych przypadkach musi być rozważone leczenie uzupełniające: miniflebektomia lub skleroterapia.

W jakich celach przeprowadzany jest zabieg

Celem zabiegu jest wyłączenie przepływu krwi przez niewydolną żyłę głęboką i skierowanie krwi do zdrowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu nadmiar krwi przestaje zalegać w naczyniach krwionośnych nogi umożliwiając obkurczenie się powierzchownych żył i żyłek do normalnych rozmiarów, a co za tym idzie zanikanie żylaków i pajączków. Jednocześnie zamknięcie uszkodzonego naczynia nie wywiera żadnych negatywnych skutków na ukrwienie nóg i całość organizmu, gdyż w kończynach dolnych istnieje bogate krążenie oboczne – krew może płynąć wieloma różnymi drogami.

Wskazania do zabiegu

  • żylaki
  • niewydolność żył głębokich kończyn dolnych

Jakie efekty przynosi

Efektem zabiegu wraz z prawidłowym postępowaniem pozabiegowym jest trwałe ustąpienie istniejących zmian żylnych i powstrzymanie pojawienia się dalszych etapów niewydolności żylnej (obrzęki, bóle nóg, olbrzymie żylaki, trwałe przebarwienia skóry nóg, niegojące się owrzodzenia)

Zalecenia przed

Przed zabiegiem musi zostać wykonać badanie USG Doppler kończyn dolnych oraz odbyć się konsultacja lekarska.

Zalecenia po

Zmiana opatrunków i dezynfekcja miejsc wprowadzenia światłowodu i znieczulenia

Po zabiegu niezbędne jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych o 2-giej klasie ucisku (kompresjoterapia). Zwykle trwa to ok. 1 miesiąc, a niekiedy do 2 miesięcy. Czas ucisku jest ustalany indywidualnie przez lekarza.

Nie należy rozgrzewać kończyn dolnych. Kąpiel należy brać pod prysznicem w letniej wodzie. Przez okres kompresjoterapii konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia.

Przeciwwskazania

  • okres ciąży i laktacji
  • nowotwór
  • zaawansowany wiek
  • zakrzepica żył głębokich
  • infekcje w miejscu zabiegu
  • choroby autoimmunologiczne (aktywna faza)
  • uczulenie na środek znieczulający