Leczenie żylaków
Leczenie i usuwanie żylaków w Siedlcach oraz Mińsku Mazowieckim prowadzimy w Klinikach Neoderm!
Zapraszamy do konsultacji z badaniem USG żył kończyn dolnych.
Konsultacje i badania przeprowadza dr Michał Sysoyeu – lekarz chirurg z wieloletnim doświadczeniem w terapii żylaków kończyn dolnych, posiadający w swoim dorobku wiele tysięcy wykonanych z sukcesem zabiegów skleroterapii i laserowego, wewnątrznaczyniowego usuwania żylaków.
Co to są żylaki i dlaczego należy je leczyć?
Poszerzone żyłki na nogach, pajączki, żylaki sprawiają, że nogi wyglądają źle.
Jednak żylaki nie są jedynie problemem estetycznym, a objawem przewlekłej choroby żylnej. Początkowe objawy żylaków mają łagodny przebieg, jednak z czasem może dojść do zaawansowanego rozwoju choroby. Wówczas pojawiają się charakterystyczne duże uwypuklenia żył widoczne pod skórą, narastające obrzęki, bóle nóg, a nawet niegojące się rany w obrębie kończyn dolnych. Obecność coraz większych żylaków sprzyja także powstawaniu niebezpiecznej dla życia i zdrowia pacjenta zakrzepicy żylnej.
W jaki sposób powstają żylaki?
W świetle prawidłowego naczynia krwionośnego znajdują się zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Żylaki powstają na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych. Krew zamiast płynąć w stronę serca, cofa się i zaczyna zalegać w naczyniach, powodując poszerzenie żył powierzchniowych.
Jakie są przyczyny powstawania żylaków?
Na pojawienie się żylaków i niewydolności żylnej mają wpływ głównie czynniki genetyczne, ale także inne, częściowo zależne od naszego stylu życia. Większe ryzyko rozwoju żylaków występuje u kobiet po 40 r.ż., kobiet w ciąży, osób pracujących w zawodach wymagających długotrwałego stania lub siedzenia oraz u osób z nadwagą i niską aktywnością fizyczną.
Objawy żylaków nóg
Na wczesnym etapie choroby mogą pojawić się mrowienia i drętwienia nóg, obrzęki zlokalizowane głównie wokół kostek oraz uczucie ciężkości nóg. Z czasem objawy mogą ulec nasileniu. Wówczas pojawia się ból w okolicy chorobowo zmienionej żyły, który nasila się szczególnie podczas chodzenia. Widoczne są również pajączki naczyniowe, a następnie zgrubiałe, kręte żyły pod skórą. W zaawansowanym stadium choroby może dochodzić do powikłań, takich jak przebarwienia, owrzodzenia podudzi, krwawienia z żylaków, zakrzepowego zapalenie żył powierzchownych lub głębokich. Najgroźniejszym powikłaniem jest zator tętnicy płucnej, kiedy wędrująca skrzeplina zamyka światło naczynia płucnego – może to doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Nieleczone żylaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego dużą rolę odgrywa profilaktyka żylakowa i leczenie na wczesnych etapach rozwoju choroby.
Leczenie żylaków
Współczesna medycyna oferuje wiele małoinwazyjnych, skutecznych i bezpiecznych metod leczenia żylaków.
Usuwanie żylaków w Siedlcach i Mińsku Mazowieckim prowadzimy w Klinikach Neoderm wykorzystując różne metody. Jedną z najbardziej skutecznych jest laserowe zamykanie niewydolnych, dużych żył głębokich (EVLT – endovascular laser therapy). Dzięki ich zamknięciu w wielu przypadkach samoczynnie zmniejszają się powierzchowne pajączki, żyłki i żylaki. Metodami uzupełniającymi lub niekiedy stosowanymi jako samodzielne są skleroterapia i miniflebektomia.
BADANIE USG pozwala na ocenę narządów położonych we wnętrzu ciała. Jako badanie nieinwazyjne może być wykonywane w większości przypadków, kiedy konieczne jest zobrazowanie narządów wewnętrznych.
W Neoderm badania USG wykonuje dr Adrian Boruc – specjalista radiolog z dużym doświadczeniem w wykonywaniu badań diagnostycznych oraz zabiegów pod kontrolą radiologiczną.