Czego szukasz?
  • Dermatologia i medycyna estetyczna
  • Siedlce: +48 507 144 206
  • Mińsk Mazowiecki: +48 25 758 26 54, kom. +48 517 546 562

Lipoliza

Czym jest lipoliza?

Metoda lipoterapii iniekcyjnej, zwanej najczęściej lipolizą, stanowi dziś doskonałą alternatywę, dla tych wszystkich, którzy z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej odczuwają dyskomfort, a mimo wszystko nie chcą, lub nie mogą zdecydować się na zabieg chirurgiczny, jakim jest odsysanie tłuszczu (liposukcja). Lipoliza pozwala na eliminację małych, nagromadzonych miejscowo ilości tłuszczu. Najczęściej stosuje się ją w celu redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu, pośladkach, udach, biodrach czy wałeczków na plecach lub w okolicy kolan. Ponadto, lipoliza bywa z bardzo dobrym skutkiem stosowana celem usunięcia tak zwanego drugiego podbródka. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, ze zabieg ten nie nadaje się do ogólnej redukcji masy ciała. Stosuje się go miejscowo, w celu uzyskania efektu estetycznego. Dlatego też zaleca się go głównie osobom stosunkowo szczupłym, z niewielkim, występującym miejscowo, nadmiarem tkanki tłuszczowej. Osobom z dużą nadwagą lipoterapia niestety nie pomoże.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej fosfatydylocholiny – substancji trwale rozpuszczającej zbędny tłuszcz. Fosfatydylocholina wstrzykiwana jest w ściśle ustalonej przez lekarza dawce, bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, która ma zostać zredukowana. Dokonuje się tego za pomocą specjalnego aplikatora z cieniutkimi igłami.
Efekt redukcji tkanki tłuszczowej można zaobserwować w czasie około trzech tygodni po każdym zabiegu. Na ogół jest to utrata od dwóch do czterech centymetrów w obwodzie, w miejscu, w którym zastosowano preparat. Skóra po zabiegu jest jędrna i gładka, gdyż rozpad komórek gromadzących tłuszcz powoduje miejscową likwidację celullitu.
Lipolizę zawsze przeprowadza się etapami. Zazwyczaj zaleca się serię ok. 4 zabiegów wykonywanych w odstępach miesięcznych. Podyktowane jest to tym, iż w czasie jednego zabiegu nie można podać pacjentowi zbyt dużej ilości preparatu. Osoby, które zdecydowały się na ten rodzaj terapii, najczęściej określają ją jako średniobolesną. Choć przez kilka dni po lipoterapii, w miejscach nią objętych, może wystąpić przejściowe zasinienie, zaczerwienienie, obrzęk, uczucie dyskomfortu i niewielki ból, to już godzinę po zabiegu większość pacjentów wykazuje normalną aktywność fizyczną. Niezwykle rzadkie, aczkolwiek możliwe skutki uboczne lipoterapii iniekcyjnej, to czasowe zaburzenia krążenia, wzrost potliwości, uczucie bycia chorym, krwawienia, biegunka oraz powstanie zgrubień.