Mikrodermabrazja, inaczej zwana też kontrolowanym mikropeelingiem, to zabieg polegający na mechanicznym złuszczeniu warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry. Mikrodemabrazja diamentowa polega na złuszczeniu martwych komórek naskórka za pomocą diamentowych końcówek.
Efektywność zabiegu zależy od gradacji końcówki ściernej, ilości powtórzeń w danym miejscu (powinna być dostowana do rodzaju skór, jej grubości I wrażliwości) oraz od dokładnego przylegania głowicy do powierzchni skóry.
Wskazania do zabiegu - mikrodermabrazja diamentowa
Jest to zabieg przeznaczony dla każdego rodzaju skóry. Typowe obszary, gdzie wykonywany jest ten rodzaj peelingu, to twarz, szyja, dekolt, plecy, ramiona. Kontrolowany uraz stanowi bodziec do usunięcia martwych komórek i przyspieszenia podziałów komórkowych w obrębie warstwy podstawnej, a także stymulacji fibroblastów do zwiększenia produkcji białek strukturalnych na kolagen i elastynę
Wskazania do mikrodermabrazji obejmują: szorstki i nadmiernie zrogowaciały naskórek, skórę z charakterystycznymi rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i zaskórnikami oraz łojotokiem. Korzystne rezultaty można osiągnąć w przypadku powierzchownych zaburzeń pigmentacji, jak również skóry z cechami fotostarzenia. Cennym efektem omawianego zabiegu jest poprawa wchłaniania składników aktywnych stosowanych w metodzie mezoterapii bezigłowej. Mikrodermabrazja wpływa również na zwiększenie skuteczności zabiegów z użyciem peelingów chemicznych. Coraz częściej wykonywane są dwa rodzaje zabiegów podczas jednej wizyty, tzn. Mikrodermabrazja I mezoterapia bezigłowa lub peelingi chemiczne. (m.in. U Nas).
Zabieg wykonywany w dwóch cyklach rocznie (5-8 zabiegów co 2-3 tygodnie) wpływa korzystnie na poprawę wyglądu skóry, wzrost jej elastyczności I utratę ziemistego kolorytu. Usunięcie powierzchownych przebarwień daje wrażenie rozjaśnienia I ujednolicenia barwy, a zmniejszenie ilości wydzielanego sebum powoduje zmniejszenie niekorzystnego “świecenia” się skóry. Skóra odzyskuje świezy wygląd I poprzez zmniejszenie wielkości ujść gruczołów łojowych I drobnych blizn staje się bardziej gładka.