Miniflebektomia jest nowoczesnym i mało inwazyjnym zabiegiem często wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Zabieg z uwagi na swoją małą inwazyjność pozwala na pozbycie się dużych żylaków i jednoczesne uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego w krótkim czasie.
Opis zabiegu miniflebektomii
Zabieg polega na usuwaniu żylaków kończyn dolnych poprzez kilkumilimetrowe nacięcia lub nakłucia skóry w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu specjalnych narzędzi chirurgicznych. Często przeprowadza się ją łącznie z innymi technikami wykorzystywanymi w walce z żylakami, czyli laseroterapią lub skleroterapią.
W jakich celach przeprowadzany jest zabieg
Celem zabiegu jest usunięcie niewydolnych i nieestetycznych poszerzonych żylakowato żył.
Wskazania do zabiegu
Jakie efekty przynosi
Efektem zabiegu wraz z prawidłowym postępowaniem pozabiegowym jest trwałe ustąpienie istniejących zmian żylnych i powstrzymanie pojawienia się dalszych etapów niewydolności żylnej (obrzęki, bóle nóg, olbrzymie żylaki, trwałe przebarwienia skóry nóg, niegojące się owrzodzenia)
Zalecenia przed
Przed zabiegiem powinno zostać wykonane badanie USG Doppler kończyn dolnych. Pozwala to na wnikliwą oceną układu żył głębokich i powierzchownych nóg oraz odpowiednie zaplanowanie leczenia.
Zalecenia po
Zmiana opatrunków i dezynfekcja okolic zabiegowych.
Po zabiegu niezbędne jest noszenie pończoch lub rajstop uciskowych o 2-giej klasie ucisku (kompresjoterapia). Zwykle trwa to ok. 1 miesiąc, a niekiedy do 2 miesięcy. Czas ucisku jest ustalany indywidualnie przez lekarza.
Nie należy rozgrzewać kończyn dolnych. Kąpiel należy brać pod prysznicem w letniej wodzie. Przez okres kompresjoterapii konieczne jest prowadzenie czynnego trybu życia i codzienny, co najmniej jednogodzinny spacer. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia.