Usuwanie blizn i rozstępów – laser CO2 Ultrafrax 800

Peelingi kwasami medycznymi

Umiarkowanie nasilone uszkodzenia skóry po trądziku: blizny zanikowe, nierówności naskórka, przebarwienia, rozszerzone pory, zniekształcenia skóry oraz rozstępy można znacznie zmniejszyć stosując serię średniogłębokich lub głębokich peelingów tj. zabiegów polegających na kontrolowanym złuszczeniu naskórka odpowiednio dobranymi kwasami. Peelingi mają silne działanie odmładzające, niwelują blizny zanikowe i ułatwiają usuwanie zmian barwnikowych. Skóra już po jednym seansie jest jaśniejsza, dobrze napięta, bardziej sprężysta, gładsza i rozświetlona. Znaczne wygładzenie blizn potrądzikowych możliwe jest przy zastosowaniu dłuższej serii peelingów (6-8 zabiegów co 2 tyg.). Peelingi silnymi kwasami wskazane są zwłaszcza w przypadkach współistnienia blizn i przebarwień z aktywnymi zmianami trądzikowymi – w takich przypadkach wykorzystuje się lecznicze działanie tych zabiegów na trwający trądzik.

Laser CO2 Ultrafrax 800

Jedna z najsilniejszych, obecnie dostępnych metod redukcji blizn zanikowych i rozstępów. Laser CO2 Ultrafrax 800 – zaawansowany technologicznie frakcyjny system laserowy CO2 – służy do ablacyjnej, trwałej, głębokiej odnowy i regeneracji skóry oraz intensywnej stymulacji syntezy nowego kolagenu.

Wzmocnienie działania zabiegu laserem frakcyjnym osiągnąć można łącząc go z podaniem osocza bogatopłytkowego, dostarczającego niezbędnych w przebudowie skóry czynników wzrostu w najbardziej naturalnej postaci. Czytaj więcej

Używany w trybie frakcyjnym, w rękach doświadczonego lekarza stanowi doskonałe narzędzie do walki z najtrudniejszymi objawami fotostarzenia skóry i jej wiotkością, a przy innym ustawieniu parametrów zabiegu także do usuwania blizn i rozstępów. Laser CO2 Ultrafrax 800 pozwala dotrzeć do najgłębiej położonych warstw skóry, zapewniając przy tym maksymalne bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Stosując go osiągamy bardzo silne działanie, unikając jednocześnie powikłań towarzyszących głębokim peelingom i laserom starszej generacji. Możliwe jest bardzo znaczące spłycenie blizn (np. trądzikowych), wyrównanie rozstępów, pozbycie się drobnych zmarszczek, ujednolicenie kolorytu skóry, jej rozświetlenie i silne odmłodzenie. Jednoczesnym i natychmiastowym efektem działania lasera jest obkurczenie skóry dające efekt niewielkiego liftingu.

Opis zabiegu

Przed zabiegiem skóra pacjenta smarowana jest kremem znieczulającym, aby zminimalizować dyskomfort towarzyszący zabiegowi. W trakcie zabiegu spójna wiązka światła emitowana przez laser zostaje „rozszczepiona” na dziesiątki bardzo wąskich wiązek, które na dużej powierzchni wnikają w głąb skóry pozostawiając pomiędzy sobą miejsca nieuszkodzone – z nich odradzają się nowe komórki, dochodzi do bardzo szybkiego gojenia i syntezy nowego kolagenu (remodeling). W tym mechanizmie dochodzi do kontrolowanej i natychmiastowej wymiany części skóry starej i zniszczonej na nową i zdrową. W zależności od stanu skóry lekarz decyduje jakiego odsetka komórek będzie dotyczyła wymiana w trakcie jednorazowego zabiegu. Z tego względu do uzyskania  maksymalnego efektu potrzebna jest seria zabiegów. Upraszczając: jeżeli np. w trakcie zabiegu przetworzonych zostaje ¼ komórek, to prawdopodobnie najlepsze efekty zostaną osiągnięte po serii 4 zabiegów.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu. Przez okres 2-3 dni występuje przemijający lekki rumień i obrzęk (1-2 dni). Może pojawić się niewielkie zbrązowienie skóry, które ustępuje w ciągu kilku – kilkunastu dni. Związane jest to z procesem usuwania uszkodzonych laserem starych tkanek. Często występuje powierzchowne złuszczanie naskórka, trwające max. do 7 dni po zabiegu – jest to efekt procesu jego odnowy.

W jakich celach przeprowadzany jest zabieg

W trybie frakcyjnym celem zabiegu jest usunięcie starej, zniszczonej skóry i zastąpienie jej młodą, zregenerowaną tkanką.

Wskazania

 • blizny potrądzikowe, pourazowe, pooparzeniow, pooperacyjne
 • rozstępy
 • zmarszczki
 • wiotkość skóry
 • poszerzone pory
 • przebarwienia (melasma)
 • fotouszkodzenia i fotostarzenie

Zalecenia przed

 • 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dopuszcza się stosowanie Paracetamolu i jego pochodnych ( np. Apap )
 • 2 tygodnie przed zabiegiem należy unikać przyjmowania witaminy A oraz ziół ( w szczególności dziurawiec, pokrzywa, bratek, czystek, skrzyp polny )
 • 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać wykonywania zabiegów złuszczających zarówno mechanicznych, jak i chemicznych (peelingi).
 • 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania retinoidów miejscowych (Epiduo, Differin, Acnelec i inne)
 • 4-6 tygodni wcześniej nie należy się opalać (słońce, solarium)
 • 6 miesięcy przed zabiegiem nie należy przyjmować doustnych retinoidów (Izotek, Axotret, Curacne i inne)

Zalecenia po

 • Przez 3 dni po zabiegu należy stosować maść odkażającą i przemywać skórę zaleconym w gabinecie preparatem. W tym czasie najlepiej jest zrezygnować z makijażu. Od 4 doby pacjent stosuje się preparaty przyspieszające regenerację naskórka (np. Cicalfate, Cicaplast itp.). Nie należy wymuszać efektu złuszczania skóry (peeling, pocieranie naskórka, oddzieranie złuszczających się fragmentów skóry) – proces ten powinien odbywać się naturalnie. Przez 5-7 dni należy unikać alkoholu, sauny, gorących kąpieli. Niezbędnym elementem postępowania po zabiegu jest ochrona przeciwsłoneczna – należy regularnie stosować kremy z wysokim filtremprzez co najmniej 30 dni po zabiegu.

Przeciwskazania

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • skłonność do powstawania blizn przerostowych – keloidów
 • stosowanie retinoidów doustnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy
 • aktywne infekcje skóry poddawanej leczeniu
 • wysiewna łuszczyca i bielactwo
 • aktywna choroba nowotworowa
 • ciężkie i niewyrównane schorzenia ogólnoustrojowe (niewydolność nerek, cukrzyca, niestabilna choroba niedokrwienna serca)
 • świeża opalenizna
 • stosowanie leków immunosupresyjnych

Dodaj komentarz