Usuwanie naczynek

Rozszerzone naczynka to problem wielu kobiet oraz mężczyzn niezależnie od wieku. Na ich powstawanie mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz wrodzone tendencje. Trwałe zmiany na skórze twarzy są często pierwszym objawem trądziku różowatego, dlatego ważne jest szybkie rozpoczęcie kuracji. W pierwszej fazie pojawia się delikatny rumień, który z czasem utrwala się na stałe i wyraźnie zaznacza na skórze. Rozszerzone naczynia stają się osłabione i bardziej narażone na pękanie co prowadzi do powstania niekorzystnego efektu estetycznego.
Do ich zamykania stosuje się zabiegi laserowe. Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, tj. hemoglobinę. Następnie zamienia się w ciepło, a krew osiąga ta wysoką temperaturę, że koaguluje, “ścina się” i niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie jest ono usuwane z organizmu. Podczas zabiegów niezmiernie ważne jest takie dobranie parametrów energii świetlnej, aby rozszerzone naczynia krwionośne zostały usunięte bez uszkodzenia skóry zdrowej oddzielającej naczynie od źródła światła oraz tkanek otaczających.

Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba od 1 do 5 zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy. Zależy to od: ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia. W tym czasie niezbędne są wizyty kontrolne w odstępie 3-6 tygodni, mające na celu ocenę efektywności, wskazań do następnych zabiegów oraz ewentualnych objawów ubocznych.

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy i nogach oraz naczyniaków płaskich.

Do zamykania zmian naczyniowych w zależności od ich rodzaju używa się laserów Nd:Yag, diodowego lub IPL. Procedura zamykania naczynek jest różna. Najłatwiejsze do zamknięcia są naczynia o barwie czerwonej, najtrudniej usuwa się tzw. rumień i naczyniaki płaskie. Ilość zabiegów koniecznych do trwałego zamknięcia naczynek w indywidualnych przypadkach jest bardzo różna: od 1-2 do nawet 6-8.

Zabieg zwykle nie wyklucza pacjenta z normalnej aktywności, a niewielkie zaczerwienienie i obrzęk ustępują najczęściej w czasie do 12 godzin po zabiegu. Czasem u pacjentów ze skórą szczególnie wrażliwą objawy mogą utrzymywać się nawet do 5 dni. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja ze specjalistą dermatologiem. Podczas konsultacji przedstawia się planowaną ilość i terminarz zabiegów oraz warunki niezbędne do bezpiecznej i skutecznej terapii.

Dodaj komentarz