Czego szukasz?
  • Dermatologia i medycyna estetyczna
  • Siedlce: +48 507 144 206
  • Mińsk Mazowiecki: +48 25 758 26 54, kom. +48 517 546 562

W pogoni za piękną cerą

Czym jest trądzik

Przeważająca większość z nas (87%) deklaruje, że wygląd zewnętrzny odgrywa ważną rolę w życiu. Ponadto, 70% Polaków uważa, że wygląd ma znaczący wpływ na sukces w życiu osobistym oraz zawodowym. Jedynie co czwarty Polak przyznaje, że jest całkowicie usatysfakcjonowany swoim wyglądem. Trądzik z pewnością należy do problemów skórnych, które mogą obniżyć poczucie zadowolenia ze swojego wyglądu. Trądzik jest jednocześnie problemem, z którym można sobie skutecznie poradzić. Czym jest trądzik? Jakie są objawy trądziku? W jaki sposób leczy się trądzik? Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Wasze wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Czym jest trądzik?

Trądzik jest jednym z najczęstszych problemów skórnych występujących zarówno u kobiet, jak i również mężczyzn. Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych. Wyróżniamy jej wiele odmian, w tym ciężkie, jak trądzik ropowiczy, skupiony, bliznowcowy oraz trądzik z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem (acne fulminans).

U kogo może wystąpić trądzik?

Trądzik występuje przede wszystkim (choć nie tylko!) u osób młodych. Schorzenie dotyczy 85% chłopców oraz 80% dziewczynek. Trądzik może występować również u noworodków (20%) oraz osób dorosłych w każdym wieku (8% w grupie osób w wieku 35-44 lat). Wyróżniamy szereg czynników wpływających na rozwój tego schorzenia, jednak uważa się, że w 80% za jego powstawanie odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Do zaostrzenia przebiegu trądziku może dojść pod wpływem przewlekłego stresu, palenia tytoniu, narażenia zawodowego na określone substancje, przyjmowania niektórych leków, stosowania niewłaściwych kosmetyków oraz spożywania pewnych produktów żywnościowych, w tym m.in. czekolady i innych słodyczy, białek mleka krowiego, tłuszczów zwierzęcych oraz ostrych przypraw.

W jaki sposób objawia się trądzik?

Trądzik jako choroba gruczołów łojowych zajmuje typowo tzw. miejsca łojotokowe, w tym twarz (99%), tułów (60%),oraz klatkę piersiową (15%). W przebiegu trądziku dochodzi do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych, zwiększonej produkcji łoju (sebum) i nadmiernego rogowacenia powierzchni skóry. Zaczopowanie ujść gruczołów łojowych warstwami niezłuszczonego naskórka powoduje zaleganie sebum pod powierzchnią skóry, tworzenie się mikrozaskórników, zaskórników, a po ich zakażeniu powstawanie grudek, króst i guzków zapalnych. Te wszystkie zmiany skórne w różnych proporcjach są widoczne na twarzy osoby z trądzikiem. Bakterie odpowiedzialne za tworzenie się zmian zapalnych to niewykrywalne w normalnych posiewach Propionibacterium acnes. Zmianom skórnym towarzyszy zazwyczaj uczucie dyskomfortu, co z kolei przekłada się na znaczące obniżenie jakości życia.

Czy na podstawie wyłącznie zmian skórnych można rozpoznać trądzik? Rozpoznanie ustala się na podstawie badania podmiotowego oraz przedmiotowego. W jaki sposób leczy się trądzik?

W przypadku wystąpienia trądziku należy udać się do dermatologa, który oceni zmiany trądzikowe oraz ustali dalsze postępowanie. Postępowanie jest uzależnione od obrazu klinicznego, wywiadu z pacjentem oraz wyników badań dodatkowych. W leczeniu trądziku stosuje się leki o właściwościach przeciwłojotokowych, przeciwbakteryjnych, keratolitycznych oraz przeciwzapalnych jak również preparaty do oczyszczania skóry. Nieodpowiednie leczenie może prowadzić do wystąpienia przebarwień oraz blizn. W niektórych sytuacjach ustąpienie zmian skórnych obserwuje się po wyeliminowaniu czynników prowokujących ich wystąpienie. Zmian chorobowych nie należy drażnić ani wyciskać. Leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga od pacjenta ścisłego stosowania się do zaleceń dermatologa. W leczeniu trądziku stosuje się m.in. nadtlenek benzoilu i antybiotyki stosowane zewnętrznie albo doustnie. Najbardziej skuteczne są zazwyczaj preparaty zawierające klindamycynę, erytromycynę oraz tetracykliny. Kolejną niezwykle istotną grupą leków są retinoidy, w tym izotretynoina stosowana ze wspaniałymi efektami nawet w najcięższych odmianach trądziku. W leczeniu zastosowanie znajdują także: kwas azaleinowy, leki przeciwandrogenowe m.in. spironolakton oraz hormonalne leki antykoncepcyjne o profilu antyandrogennym, a także metody zabiegowe, na czele z peelingami chemicznymi. Schemat leczenia dobiera się po kątem ciężkości przebiegu trądziku oraz odpowiedzi i tolerancji pacjenta na leczenie. W leczeniu trądziku ważną rolę odgrywa również wsparcie psychologiczne bliskich osób.

W jaki sposób możemy zapobiegać wystąpieniu trądziku?

Wyróżniamy szereg różnych sposobów minimalizujących ryzyko wystąpienia trądziku, w tym m.in. eliminację czynników prowokujących wystąpienie trądziku oraz odpowiednią pielęgnację skóry.

Czy pojawiły się wątpliwości lub pytania? Czy zauważyliście u siebie zmiany sugerujące trądzik? Czy stosowaliście różne preparaty, które nie zapewniły zminimalizowania nasilenia zmian chorobowych lub wyleczenia? Spotkajmy się! Zapraszamy na konsultację! Naszym celem jest Twoje zdrowie i piękno!