Trichoskopia

Trichoskopia – komputerowe badanie trychologiczne włosów jest wykonywane za pomocą wideodermatoskopu. Zaawansowana technika urządzenia pozwala na obserwowanie włosów w powiększeniu nawet 50-krotnym. Badanie umożliwia ocenę stanu łodyg włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczającej jej skóry.

Badanie pomaga zdiagnozować i ocenić stan nasilenia większości chorób skóry głowy.Trichoskopia jest nieinwazyjna i bezbolesna. Nie wymaga golenia, czy farbowania włosów, a obrazy mogą zostać zarchiwizowane do późniejszego porównania.

Opis zabiegu

Trichoskopia trwa około 30 min. i nie wymaga pobierania włosów. Podczas badania lekarz ogląda w powiększeniu  włosy i skórę głowy z okolicy czołowej, skroniowej i potylicznej oceniając ilość i stan mieszków włosowych, ogniska chorobowe oraz łodygi włosów.  Badanie przeprowadzane jest za pomocą wideodermatoskopu. Lekarz przykłada do skóry pacjenta głowicę wyposażoną w kamerę, dzięki czemu obserwuje obraz 50-krotnie powiększony na ekranie monitora. Zdjęcia są archiwizowane. Dodatkowo, na podstawie dokładnych zdjęć lekarz jest w stanie oszacować  ilość włosów w poszczególnych fazach (wzrostu, spoczynku, obumierania włosa). Badanie pozwala nierzadko uniknąć diagnostyki inwazyjnej .

W jakich celach przeprowadzany jest zabieg

Trichoskopia – nieinwazyjny i nowoczesny sposób diagnostyki chorób włosów i skóry owłosionej głowy.Trichoskopię powinieneś wykonać jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie wzmożone wypadanie włosów, ich łamliwość oraz inne niepokojące objawy w postaci, np. świądu, wyprysków czy też łuszczenia się skóry głowy.

Trichoskopia to także niezastąpione narzędzie monitorowania leczeniawypadania włosów. Dzięki niej dowiesz się czy metoda leczenia, którą stosujesz przynosi zaplanowane efekty.

Wskazaniami do wykonania trichoskopii są:

  • wypadanie włosów (utrata ponad 100 włosów dziennie), przerzedzenie włosów
  • łysienie androgenowe, plackowate, inne rodzaje łysienia
  • zmiany w obrębie skóry owłosionej głowy (rumień, łuska, grudki, plamki)
  • monitorowania skuteczności terapii wypadania włosów

Jakie efekty przynosi zabieg?

Metoda umożliwia zdiagnozowanie wszystkich typów łysienia, w tym łysienia androgenowego oraz przewlekłego łysienie telogenowe. Trichoskopia sprawdza się także w diagnostyce włosów ułamanych, resztkowych oraz dystroficznych. Dzięki niej można również wykryć choroby zapalne – takie jak liszaj płaski i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE). Badanie trichoskopowe jest również podstawowym narzędziem pozwalającym monitorować postępy leczenia wypadania włosów.

Zalecenia przed

Na kilka dni przed badaniem włosów nie należy farbować włosów ani wykonywać trwałej ondulacji. Na około dobę przed badaniem należy umyć włosy i nie używać kosmetyków do pielęgnacji takich jak: pianki do włosów, żele, lakiery, odżywki.

Zalecenia po

Brak

Przeciwskazania

Brak

 

Dodaj komentarz